Strona główna - Oferta Centrum - Warsztaty/wyjazdy - Kim jesteśmy - Kontakt - Mapa Strony

"Zobacz - w małym żołędziu drzemie potężny dąb, z niepozornego jajka wykluwa się piękny ptak. Pamiętaj, że w najwznioślejszej wizji twojej duszy zawsze rodzi się Anioł... Marzenia są nasionami rzeczywistości, więc rozsiewaj je świadomie i mądrze"
 
Festiwal Filmowy Watch DOCS
Prawa człowieka w filmie. Kraków, 14–19 października 2010

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch DOCS
Prawa Człowieka w Filmie.
Kraków, 14–19 października 2010

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest festiwalem filmów dokumentalnych, organizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Festiwal należy do prestiżowej, międzynarodowej sieci festiwali filmowych o prawach człowieka "Human Rights Film Network", która zrzesza najważniejsze festiwale filmowe o tej tematyce.
Główna edycja Festiwalu odbywa się w grudniu każdego roku w Warszawie (10 grudnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – upamiętniający podpisanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ).

Od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski - organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi - po grudniowym, warszawskim festiwalu międzynarodowym, organizowany jest Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, rozszerza swój zasięg, odwiedzając coraz więcej polskich miast. W 2010 roku jest ich 33. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach - wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Organizatorami krakowskiej edycji są: Fundacja Autonomia, Instytut Europeistyki UJ, Sekcja Socjologii Krytycznej Koła Naukowego Studentów Socjologii UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ.

Festiwal jest formą edukacji przy użyciu atrakcyjnego medium, jakim jest film, dzięki któremu można
w skuteczny sposób dotrzeć z tematyką praw człowieka, do szerokiej rzeszy odbiorców/odbiorczyń.
Pokazom filmów towarzyszą dyskusje z udziałem specjalistów i specjalistek, warsztaty, wystawy, happeningi, koncerty, forum organizacji pozarządowych. Festiwal skierowany jest nie tylko do osób działających w organizacjach pozarządowych, zajmujących się ochroną praw człowieka, ale przede wszystkich do szerszej, a szczególnie młodej (po 17 roku życia) publiczności zainteresowanej problemami współczesnego świata i społeczeństwa.
Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.


W tym roku w Krakowie będzie można obejrzeć najlepsze dokumenty poświęcone problematyce praw człowieka. Pokażemy filmy dotyczące aktywności obywatelskiej i zmiany społecznej, poświęcone przenikaniu się praw człowieka z problemem dewastacji środowiska naturalnego, problemowi indoktrynacji, sprawiedliwości międzynarodowej i międzynarodowego sądownictwa karnego. Zobaczymy także filmy pokazujące różne aspekty polityki narkotykowej.

W trakcie festiwalu w Krakowie odbędą się projekcje filmów nagradzanych i uznawanych na wielu festiwalach. Obejrzymy m.in. wielokrotnie nagradzany dokument „Kapelan domu śmierci”, którego bohaterem jest Carroll Pickett - pastor, który przez piętnaście lat był kapelanem celi śmierci osławionego więzienia „Walls" w teksańskim Huntsville, a także bardzo aktualny dokument dotykający problemu dostępu do wody i dyskusji o dostępie do wody, jako jednym z praw człowieka („Błękitne złoto”). Filmem otwierającym festiwal jest, również wielokrotnie nagradzany, dokument poświęcony niezwykłej kobiecie - laureatce pokojowej nagrody Nobla - Wangari Maathai, która w swojej działalności łączy ekologię, obronę praw człowieka, antykolonializm, feminizm i oddolne, społeczne działanie, programowo wolne od przemocy, które przekształciło się w potężny ruch społeczny („Korzenie. Wizje Wangari Maathai”).

W Krakowie, odbędą się także spotkania i dyskusje z reporter(k)ami, ekspert(k)ami z organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego. Do wygłoszenia referatów, udziału w spotkaniach
i dyskusjach zostali zaproszeni m.in.: Krystyna Kurczab-Redlich, dr Beata Kowalska (Instytut Socjologii UJ), dr Marcin Marcinko (Wydział Prawa i Administracji UJ i Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka), dr Grzegorz Klinowski (Wydział Prawa i Administracji UJ, Polska Sieć Polityki Narkotykowej), Grzegorz Wodowski (Monar Kraków, Polska Sieć Polityki Narkotykowej), dr Katarzyna Zachara (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ), dr Radosław Rybkowski (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ), Julie Land (Katedra Intermediów ASP, Kraków), Marcelina Obrzydowska (Together Polska), Andrzej Kliś (Inicjatywa Pracownicza), Janek Sowa (Ha!Art) i in.
Zapraszamy także do udziału w wyjątkowych warsztatach dotyczących praw człowieka. Będą one okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat sprawiedliwości międzynarodowej, praw podstawowych, godności, zrównoważonego rolnictwa i dostępu do zdrowej żywności.

W trakcie Festiwalu prezentowana będzie działalność organizacji pozarządowych z Krakowa, aktywnych w obszarze praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Będzie można odwiedzić stoiska organizacji, zapoznać się z ich działalnością, porozmawiać z ludźmi je tworzącymi, zaangażować się bezpośrednio.

Imprezą towarzyszącą Festiwalowi będzie organizowany przez Polską Zieloną Sieć Festiwal ŚWIAT NA TALERZU (14-16 października), którego tematyka dotyczy zrównoważonego rolnictwa oraz jego znaczenia dla walki z głodem na świecie i ochrony środowiska. W ramach tej imprezy odbędą się projekcje pięciu filmów dokumentalnych połączone z dyskusjami z zaproszonymi gośćmi oraz trzy warsztaty w ciekawy sposób pogłębiające wiedzę o wybranych aspektach zrównoważonego rolnictwa
i żywienia.
Na placu Szczepańskim w dniach 11-19 października prezentowana będzie wystawa „Żywność
i społeczeństwo”
.
W piątek od 21.00 uczestników obu Festiwali zapraszamy na Pure Party, czyli „zaangażowaną” imprezę muzyczną, bez tytoniu, alkoholu i narkotyków, w rytm muzyki z najodleglejszych zakątków świata: reggae, rock, dance, afro, z wegetariańskim menu oraz ludźmi, których interesuje zabawa na 100%. Zagrają: World Trans System, Simeon Lenoir oraz DJ Buttons.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny!

Zobacz szczegółowy PROGRAM Festiwalu
 

 

Organizatorzy

Organizatorzy główni: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.
Organizatorzy i współorganizatorzy lokalni: Fundacja Autonomia, Instytut Europeistyki UJ, Sekcja Socjologii Krytycznej Koła Naukowego Studentów Socjologii UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ.
Partnerzy lokalni: Bunkier Sztuki, Fundacja EkoMost, Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
i Kino Agrafka, Jewish Community Centre, Polska Zielona Sieć, Stowarzyszenie Amnesty International.
Sponsorzy główni (mecenat): Open Society Institute, FIO – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Sponsorka lokalna: Fundacja Autonomia. Sponsorzy Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU: Unia Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sponsorzy/partnerzy: Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Kanady, Instytut Francuski, Canal +, Credit Suisse, MAart, Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego, Hotel Ibis, Fortami, Open Society Institute Global Drug Policy Program, UNICEF, Visegrad Fund, Czesko-niemiecki Fundusz Współpracy, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Patronaty medialne lokalne: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, Radio Radiofonia, Miesięcznik Studencki Manko, portal www.bezuprzedzen.org

Kontakt do koordynatora/koordynatorki lokalnych:
Wojciech Burek, Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, e-mail: w.burek@uj.edu.pl
Agata Teutsch, Fundacja Autonomia, grupa nieformalna Ulica Siostrzana; e-mail: a.teutsch@autonomia.org.pl, tel.: 502 24 67 68, www.autonomia.org.pl
Informacje o Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU: www.zielonasiec.pl, Andrzej Żwawa: zb@eco.pl, tel. 603363721