Strona główna - Oferta Centrum - Warsztaty/wyjazdy - Kim jesteśmy - Kontakt - Mapa Strony

"Zobacz - w małym żołędziu drzemie potężny dąb, z niepozornego jajka wykluwa się piękny ptak. Pamiętaj, że w najwznioślejszej wizji twojej duszy zawsze rodzi się Anioł... Marzenia są nasionami rzeczywistości, więc rozsiewaj je świadomie i mądrze"
 
Krakowska Masa Krytyczna
Każdy ostatni piątek miesiąca

Krakowska Masa Krytyczna
Każdy ostatni piątek miesiąca


O co chodzi?
O zaistnienie rowerów w świadomości ludzi oraz strukturze miast :)

Wspólnie, jak największą ilością rowerów przejeżdżamy przez ulice miasta, zmieniając przez chwilę zasady komunikacji - teraz kierowcy muszą liczyć się z tak dużą ilością rowerów.
W kupie siła ;)

Masy krytyczne są ruchem globalnym, odbywają się w tysiącach miast na całym świecie, z reguły zawsze w tym samym terminie - w ostatni piątek miesiąca.

Pierwsza masa krytyczna odbyła się w 1992 roku w San Francisco. W Krakowie pierwsza masa krytyczna odbyła się 27 maja 2005 i od tej pory odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca
o godz. 18:00.
Punktem startowym masy jest pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

Masa odbywa się niezależnie od pogody i pory roku, niezależnie od tego, czy w danym dniu wypada np. święto albo jakieś ważne wydarzenie. Chodzi o to, aby rowerzyści wiedzieli, że zawsze, niezależnie
od okoliczności, zbierają się w danym dniu, miejscu i czasie.

Aby porozumiewać się w sprawach organizacyjnych, masa ma swoją e-mailową listę dyskusyjną; możesz się na nią zapisać na stronie http://groups.google.com/group/masakrakow?hl=pl. Istnieje oczywiście również strona WWW masy: http://www.masakrytyczna.krakoff.info/, na której możesz znaleźć zdjęcia, filmy i relacje z minionych mas.

No a tak naprawdę, to o co chodzi?
Tak naprawdę, to każdy rowerzysta ma swój powód, dla którego przyjeżdża na masę. Dla jednych jest to przede wszystkim walka o to, aby w Krakowie było więcej ścieżek rowerowych (których nie dość, że jest mało, to jeszcze często są poprowadzone bezsensownie, tak że nie da się z nich korzystać); dla innych - chęć poznania innych rowerzystów i wspólnej zabawy - bo masa jest również pewną formą rozrywki. Jeszcze dla innych chęć zmiany "świadomości rowerowej" naszego społeczeństwa. Bo trzeba wreszcie zacząć traktować rower (myślę o traktowaniu przez tzw. ogół społeczeństwa) właśnie jako normalny środek transportu, a nie wyłącznie jako sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Jeżeli przeczytałeś/aś to wszystko powyżej i zachęciło cię to do udziału w masie krytycznej - koniecznie przyjedź na najbliższą masę! Jeżeli masz wątpliwości i nie jesteś przekonany/a do końca - przyjedź również! Najlepiej zobaczyć na żywo, jak to wygląda - może w rzeczywistości jest lepiej,
niż próbowałem tu opisać? Jeżeli chcesz pomóc masie krytycznej - rozpowszechniaj informacje
o niej!

Do zobaczenia w ostatni piątek miesiąca :)

Zaczerpnięte ze strony Jarosława Rafy

W górę^