Strona główna - Oferta Centrum - Warsztaty/wyjazdy - Kim jesteśmy - Kontakt - Mapa Strony

"Zobacz - w małym żołędziu drzemie potężny dąb, z niepozornego jajka wykluwa się piękny ptak. Pamiętaj, że w najwznioślejszej wizji twojej duszy zawsze rodzi się Anioł... Marzenia są nasionami rzeczywistości, więc rozsiewaj je świadomie i mądrze"
 

Myśli sławnych o idei vege
Nazwiska, które mówią same za siebie...

Leonardo Da Vinci
"Nadejdzie kiedyś dzień gdy ludzie będą osądzać śmierć zwierzęcia tak, jak dziś osądzają zabicie człowieka"
"Zaprawdę, człowiek jest królem zwierząt, gdyż przewyższa je w okrucieństwie. Żyjemy kosztem śmierci innych, jesteśmy cmentarzami!"
"Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa i przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja, będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi"

Ralph Waldo Emerson
"Właśnie skończyłeś jeść obiad i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział"

Albert Schweitzer
"Dopóki ludzkość nie potrafi rozszerzyć kręgu swego współczucia i włączyć do niego wszystkich żyjących istot, dopóty sama nie zazna spokoju"
"Nikomu nie wolno zamykać oczu na cierpienie albo udawać, że się go nie dostrzegło. Niech nikt nie zrzuca z siebie ciężaru odpowiedzialności. Kiedy zwierzę jest źle traktowane, kiedy krzyk zwierząt usychających z pragnienia w czasie transportu kolejowego nie dochodzi do niczyich uszu, kiedy
w rzeźniach dzieje się tyle okrucieństwa, kiedy w naszych kuchniach zwierzęta giną w męczarniach
z niedoświadczonych rąk, kiedy zwierzęta znoszą cierpienia z winy ludzi bez serca lub wydane są
na łup okrutnych zabaw dzieci, wtedy winę ponosimy my wszyscy... Etyka szacunku dla życia nakazuje nam wszystkim poszukiwać sposobności, by za tyle zła, wyrządzonego zwierzętom przez ludzi, pośpieszyć im z jakąkolwiek pomocą"

Thomas A. Edison
"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami"

Plutarch
"Macie zwyczaj nazywania dzikimi bestiami węże, leopardy i lwy; lecz sami jesteście splamieni krwią
i w niczym nie ustępujecie ich okrucieństwu. One zabijają jedynie dla zdobywania swojego normalnego pożywienia, lecz wy zabijacie by wykwintniej zastawić stół"

"Czy naprawdę pytasz jaki powód skłaniał Pitagorasa do niejedzenia mięsa? Zastanawiam się raczej przez jaki przypadek oraz w jakim stanie świadomości musiał być pierwszy człowiek, który swoimi ustami posmakował rozlanej krwi i wbił swoje zęby w mięso nieżywego stworzenia, zastawił stoły martwymi, cuchnącymi ciałami i miał czelność nazwać jedzeniem i pożywieniem części, które jeszcze chwilę wcześniej krzyczały i płakały, poruszały się i żyły. Jak oczy mogły znieść widok rzezi, gdy podrzynane były gardła i zdzierana skóra, a kończyny odrywano od kończyn. Jak jego nos wytrzymać mógł ten zapach? Jak to się stało, że nieczystości nie odebrały mu smaku, gdy ten miał kontakt
z ranami, wysysając ich soki oraz serum ze śmiertelnych ran? I z pewnością nie są to lwy czy wilki, które zjadamy w odruchu samoobrony - wręcz przeciwnie - ignorujemy to i zarzynamy niewinne, oswojone istoty, które nie posiadają żądeł ani kłów, którymi mogłyby nas zranić. Z powodu kawałka mięsa pozbawiamy ich słońca, światła, całej życiowej ewolucji, do której mają prawo poprzez narodziny oraz życie"
"Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała Cię abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie
to co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła Cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora"

Albert Einstein
"Naszym zadaniem musi być uwolnienie się poprzez rozszerzanie kręgu współczucia, które obejmowałoby wszystkie żywe istoty i całą naturę w całym jej pięknie…"
"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia
na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej"
"Wegetariański sposób życia, przez swoje czyste, fizyczne oddziaływanie na ludzkie zachowanie, może wpłynąć na ludzkość w najbardziej dobroczynny sposób"

Gorge B.Show

"Skoro my sami jesteśmy grobami pomordowanych zwierząt, to jak możemy oczekiwać jakichś idealnych warunków na tej ziemi?"
"Zwierzęta są moimi przyjaciółmi, a ja nie zjadam moich przyjaciół!"

"Każdej niedzieli modlimy się o światło,
by oświecało drogę, którą podążamy;
jesteśmy zmęczeni wojnami, nie chcemy się bić,
a napychamy się trupami…
Jak gryfy żywimy się zepsutym mięsem,
nie myśląc o bólu i cierpieniu,
jakie sprawiamy niewinnym zwierzętom po to,
byśmy się mogli cieszyć polowaniami i trofeami…
Jakże mamy mieć nadzieję w naszym świecie
na pokój, którego pragniemy?
Modlimy się do Boga nad stosami zwłok…
Naruszamy prawa moralności…
Tak oto przychodzi na świat pomiot okrucieństwa: Wojna!"
 
Izaak Singer
O rzeźni: "To piekło jest drwiną ze wszystkich bredni o humanizmie"
"W swoim zachowaniu wobec żywych stworzeń wszyscy ludzie to naziści. Ludzie wyraźnie widzą swoje własne nieszczęścia, gdy oni są ofiarami. W przeciwnym razie sami ślepo, bezmyślnie gnębią
i terroryzują innych"
"Zwierzęta dowiedziały się już, że człowiek to najgorszy osobnik ze wszystkich gatunków, a ich życie
to wieczna Treblinka"
"Ludzie modlą się o miłosierdzie, sami jednak niechętnie rozdzielają je na innych. Wszystkie miłe rozmowy o humanizmie, lepszym jutrze, nie mają wartości, dopóki człowiek zabija dla pożywienia
i przyjemności"
"Często się mówi, że ludzie zawsze zjadali zwierzęta, tak jakby miało to być usprawiedliwieniem
dla kontynuowania tego zwyczaju. Zgodnie z tą logiką, nie powinniśmy powstrzymywać ludzi przed mordowaniem innych istot ludzkich, ponieważ także i to robią od najdawniejszych czasów"
 
William Ralph Inge
"Zniewoliliśmy resztę zwierzęcego stworzenia oraz potraktowaliśmy naszych dalekich kuzynów w futrach i piórach tak okrutnie, że poza wszelką wątpliwość, gdyby mieli oni stworzyć religię, szatanem byłby
dla nich człowiek"

Chrissie Hynde
"Martwe mięso powinno się grzebać, a nie jeść"

Mark Twain
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego
że są nieme dla jego tępej percepcji"

Philip Kapleau
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się
w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy"

Lew Tołstoj
"Jakże możemy oczekiwać idealnych warunków życia na Ziemi, gdy nasze ciała są grobowcami zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew"
"Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne"

Pitagoras
"Ci, którzy zabijają zwierzęta, ażeby jeść ich mięso, przyczyniają się do masakry własnych ciał" "Wszystko, co człowiek wyrządza zwierzętom, wraca do ludzi z powrotem"

Johann Kössner
"Wegetarianizm jest inteligentną formą szacunku i miłości istoty ludzkiej do siebie. Pozwala uczynić zdecydowany krok na drodze do stania się świadomym i przyspiesza proces indywidualnego rozwoju człowieka"

Bazyli Wielki, ojciec Kościoła, arcybiskup Cezarei
"Ciało, które obciążone zostaje potrawami mięsnymi, nękane jest chorobami, umiarkowany tryb życia czyni je zdrowsze i silniejsze i ucina korzenie zła. Opary potraw mięsnych zaciemniają światło ducha. Obojętnie jakiego rodzaju potrawami mięsnymi napełniony zostaje żołądek, powoduje to nieczyste ruchy, dusza zostaje zagłuszona pod ciężarem pożywienia, traci panowanie i zdolność myślenia.
Tak długo jak się żyje umiarkowanie, mnoży się szczęście domu, zwierzęta będą znajdować się
w bezpieczeństwie, nie będzie przelewana krew, zwierzęta nie będą zabijane. Kuchenne noże będą bezużyteczne, stół będzie pokryty owocami, które daje natura i można się tym zadowolić. (...) Jeśli kochasz mięso i tuczysz swoje ciało, Duch twój staje się ociężały, tłuszcz, który osadza się z mięsa, osłabia siły ducha. Czy nie gardzisz tymi szkodliwymi potrawami mięsnymi? Trudno jest kochać cnoty, jeśli cieszy się potrawami mięsnymi i ucztami"

Św. Franciszek z Asyżu
"Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować"

Paul i Linda McCartney
"Mięso przestaliśmy jeść wiele lat temu. W czasie niedzielnego lunchu, wyglądając przez kuchenne okno, dostrzegliśmy nasze małe jagniątka, bawiące się radośnie na łące. Spoglądając ponownie na nasze talerze, zdaliśmy sobie nagle sprawę, iż spożywamy właśnie nogi zwierzęcia, które jeszcze nie tak dawno temu, równie wesoło biegało po pastwisku. Wymieniliśmy spojrzenia, stwierdzając:
Zaraz, zaraz, przecież my kochamy te owce - to takie łagodne stworzenia. W takim razie, dlaczego
je zjadamy?... Więcej już tego nie zrobiliśmy."

Janez Drnovšek /wieloletni premier, od 2002 prezydent Słowenii/
"Jeżeli świadomość człowieka jest na wystarczająco wysokim poziomie, wówczas nie będzie on zabijał, ani brutalnie odnosił się do zwierząt. Od takiego człowieka w jeszcze mniejszym stopniu można więc oczekiwać, że pójdzie na wojnę i będzie zabijał ludzi po to, aby osiągnąć określone korzyści. Ludzie, którzy nie zabijają ani nie jedzą zwierząt, mają o wiele więcej możliwości, by znaleźć sposób na życie
w pokoju. Wszystko to jest ze sobą wzajemnie powiązane, powiązane na poziomie świadomości. Wówczas, gdy ten poziom jest wystarczająco wysoki, występuje jedno i drugie. Dlatego kluczową sprawą jest uświadamianie ludzi"


Dawny właściciel wielkiej farmy bydła Howard F. Lyman od lat przemierza stany USA wzdłuż
i wszerz, i twierdzi, że mięso zabija.
Lyman był hodowcą bydła w czwartym pokoleniu i odziedziczył farmę po ojcu. Podobnie jak inni amerykańscy farmerzy, on także regularnie faszerował bydło hormonami wzrostu, zmielonymi szczątkami innych zwierząt i paszą roślinną z wysokimi dawkami pestycydów. Nasze wyobrażenia
o tym, że krowy żywią się wyłącznie czystą, roślinną paszą, to mit – twierdzi Lyman. „Dopiero wówczas, gdy wskutek zatrutego chemią mięsnego pożywienia ciężko się rozchorowałem na nowotwór i cudem uniknąłem paraliżu, zacząłem kwestionować obyczaje istniejące w amerykańskim rolnictwie”.
Od momentu, gdy wymknął się śmierci, Lyman całkowicie zmienił swoje życie. Zarzucił hodowlę
i jedzenie mięsa. Opłaciło się – schudł 70 kilogramów, a poziom cholesterolu spadł mu o ponad 150 punktów. Gdy zaczął głosić niepopularne dla amerykańskiego przemysłu mięsnego prawdy, stanęło przed nim widmo bankructwa. Za wypowiedzi w telewizyjnym programie „Oprah Winfrey Show” wraz
ze słynną prowadzącą został pozwany do sądu przez amerykańskich potentatów mięsnego biznesu za – jak głosi prawo stanu Teksas – „deprawację żywności”. Lyman twierdzi, że ocalenie naszej planety zależy od zmiany diety z mięsnej na wegetariańską....
 


Wegetarianami całkowitymi lub przez dłuższy okres życia byli i są m.in.:

 - Pitagoras, Herodot, Empedokles, Sokrates, Hippokrates, Platon, Diogenes z Synopy, Cyceron,
   Wergiliusz, Horacy, Owidiusz, Seneka, Plutarch, Klemens z Aleksandrii, Plotyn

 - św. Antoni, św. Hilary, św. Hieronim, św. Augustyn, św. Jan Chryzostom, św. Franciszek z Asyżu'

 - Leonardo da Vinci, Montaigne, Szekspir, J. Milton, J. J. Rousseau, Goethe, Byron, Yehudi Menuhin,
   Wagner, Wolter (Voltaire), L. Tołstoj, G. B. Shaw, R. W. Emerson, H. D. Thoreau, M. Gorki, 
   F. Kafka, B. Franklin, Gandhi, A. Schweitzer

 - I. Newton, Linneusz, Darwin, E. Swedenborg, N. Tesla, A. Einstein, Thomas Edison

 - Bruce Lee, Kelly Osbourne, Julia Roberts, Leonard Cohen, Bob Dylan, Dustin Hoffmann, Paul
   Newman, Brad Pitt, Bryan Adams, Billie Joe, Armstrong, Bono, Alanis Morissette, Tina Turner,
   Richard Gere, Kate Bush, David Duchovny, Penelope Cruz, Ringo Starr

W górę^