Strona główna - Oferta Centrum - Warsztaty/wyjazdy - Kim jesteśmy - Kontakt - Mapa Strony

"Zobacz - w małym żołędziu drzemie potężny dąb, z niepozornego jajka wykluwa się piękny ptak. Pamiętaj, że w najwznioślejszej wizji twojej duszy zawsze rodzi się Anioł... Marzenia są nasionami rzeczywistości, więc rozsiewaj je świadomie i mądrze"
 
Czym jest aromaterapia

 
 


Najprościej ujmując – powrotem do natury :)
Dla typowego człowieka XXI wieku może stać się namiastką natury, lasu, łąki, zapachów przyrody.
Wykorzystuje ona silne właściwości lecznicze olejków eterycznych produkowanych z różnych części roślin, kwiatów, krzewów. Naturalne olejki eteryczne w niezwykle skuteczny, a zarazem łagodny sposób oddziałują na nasz organizm. Stosowane w
e właściwy sposób mogą wspomóc naszą walkę z różnymi dolegliwościami, nie powodując przy tym skutków ubocznych,
jak to ma miejsce w przypadku typowej farmakologii.

Jak działają olejki roślinne? Na pewno wielopłaszczyznowo. Aromat przenika całe nasze ciało wpływając na procesy biochemiczne organizmu, na układ nerwowy, trawienny, działając też na płaszczyźnie emocjonalnej.
Substancje lecznicze zawarte w olejkach najszybciej docierają do mózgu przez zmysł węchu. Przenikają do naszego systemu nerwowego, a także do płuc, stamtąd do krwioobiegu. Jeśli wcieramy je w skórę – przez pory skóry dostają się do układu limfatycznego, krwionośnego oraz do zakończeń nerwowych.

Aromaterapia przywraca naszemu organizmowi naturalną równowagę, pobudza jego siły obronne. Działa oczyszczająco, antyseptycznie, zwalcza wirusy, grzyby, bakterie, wpływa na krążenie, łagodzi stany zapalne, działa antystresowo, uspakajająco.

Olejki stosuje się na różne sposoby:

Kąpiele - pomagają m.in. na bóle mięśni, łagodzą dolegliwości skóry, poprawiają krążenie krwi,
likwidują zmęczenie, a także leczą bezsenność. Więcej...

Masaże - stosuje się je na całym ciele, lub na wybranych miejscach, w których odczuwane
są dolegliwości. Olejki eteryczne miesza się z wysokiej jakości olejem, najlepiej z pestek winogron,
ze słodkich migdałów, oliwą z oliwek. Na 10 ml oliwy roślinnej przypada około 3 - 6 kropli olejku
eterycznego. Zaleca się stosować nie więcej niż 15 - 30 kropli olejku na zabieg.

Inhalacje - używa się do tego lampek aromaterapeutycznych /kominków/, w których przegotowaną wodę miesza się z odpowiednim olejkiem, lub kompozycją kilku zapachów, a następnie podgrzewa świeczką. Proporcje mieszania – na około 2, 3 łyżki stołowe wody stosuje się 4 – 10 kropli olejku
/w zależności od siły jego działania i stopnia naszej tolerancji/.
Osoby skłonne do alergii oraz dzieci poniżej 6 roku życia powinny stosować inhalacje z dużą
ostrożnością.

Sauna aromaterapeutyczna - nad grzejnikiem sauny należy umieścić naczynie, do którego wlewamy około 12 - 20 kropli olejku eterycznego, lub mieszanki kilku zapachów.
Taka aromatyzacja powietrza, poza właściwościami leczniczymi wybranych esencji, bardzo uprzyjemnia pobyt w saunie, działa antyseptycznie i relaksująco. Wysoka temperatura zwiększa szybkość
i intensywność parowania olejków.

Kompresy - po przygotowaniu mieszanki wody z około 5 kroplami olejku moczymy w niej bawełnianą ściereczkę i przykładamy na chore miejsce. W zależności od potrzeby stosujemy zimne lub ciepłe okłady.
Zimne - stany napięcia, bóle głowy i oczu, siniaki. Ciepłe - bóle mięśni, stany zapalne skóry, reumatyzm, bóle menstruacyjne. Kompresy mieszane /najpierw ciepłe, potem zimne/ stosujemy przy: kolce, urazach stawów, opuchliźnie.

Odświeżacze do szafy - najlepiej nadaje się do tego olejek lawendowy. Dzięki niemu przechowywane w szafie ubrania zyskują przyjemny, świeży zapach. Dodatkowo, lawenda odstrasza mole.

Poza właściwościami leczniczymi, olejki eteryczne mają również zastosowanie w naturalnej kosmetyce. Bardzo silnie pobudzają one metabolizm komórek, poprawiają strukturę skóry, przyspieszają procesy regeneracyjne. Przyspieszają wymianę starych komórek na nowe, co odmładza naszą skórę.
Skóra „potraktowana” olejkami staje się bardziej elastyczne, poprawia się jej ukrwienie, reguluje gospodarka tłuszczowa.
Olejki eteryczne działają skutecznie i długo, nawet po zaprzestaniu ich stosowania!

Naturalne i silne właściwości aromaterapii wykorzystywane były już przez naszych przodków.
We wsiach średniowiecznej Europy dosypywano do poduszek szyszki chmielu, które mają właściwości halucynogenne, uspokajające, usypiające. Kleopatra używała do wypełniania poduszek płatków róży /poprawa koncentracji, działanie uspokajające/. W czasach starożytnych do wznoszenia budynków sakralnych używano materiałów o silnym aromacie – w Babilonii cedr i mirra, w Indiach drzewo sandałowe.
Według jednej z teorii esencje roślin zawierają kod energetyczny, który działając na nas holistycznie /całościowo/ odblokowuje pojawiające się w nas zastoje energetyczne, które, zaburzając naturalną równowagę, wywołują choroby i różne dolegliwości.

 

Każdy z nas może na codzień stosować olejki eteryczne, należy jednak przestrzegać kilku zasad:

Przed użyciem olejku zrób próbę uczuleniową – wetrzyj kroplę olejku za uchem i sprawdź stan skóry
po kilkunastu godzinach. Olejek może być przez ciebie używany, jeśli skóra pozostaje bez zmian.
Jeśli chcesz używać jakiegoś olejku, jego zapach musi ci się podobać! Często lepsze efekty lecznicze uzyskuje się mieszając ze sobą różne aromaty, staraj się jednak nie łączyć ze sobą więcej niż 5 olejków.
Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę; nie używaj ich również wewnętrznie.
Używając olejków: cytrynowego, pomarańczowego, mandarynkowego nie opalaj się przez 6 godzin. Stosując leki homeopatyczne unikaj olejku eukaliptusowego.
W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia, kobiet w ciąży, alergików, chorych na astmę, epilepsję, egzemę – aromaterapię należy stosować wyłącznie pod kontrolą specjalisty.

W górę^