Strona główna - Oferta Centrum - Warsztaty/wyjazdy - Kim jesteśmy - Kontakt - Mapa Strony

"Zobacz - w małym żołędziu drzemie potężny dąb, z niepozornego jajka wykluwa się piękny ptak. Pamiętaj, że w najwznioślejszej wizji twojej duszy zawsze rodzi się Anioł... Marzenia są nasionami rzeczywistości, więc rozsiewaj je świadomie i mądrze"
 
Kąpiele w olejkach

 
 

Woda jest cudownym i całkowicie naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Każdy z nas zażywa kąpieli, ale czy wiemy jak poprawnie je stosować? Zobacz jak działają różne rodzaje kąpieli:

Natrysk - silny strumień wody może łagodzić bóle, ponieważ pobudza on zakończenia włókien nerwowych skóry, niwelując dzięki temu impulsy nerwowe. Największe efekty znieczulające daje szybki natrysk. Znakomitym sposobem na poranną pobudkę jest prysznic, w czasie którego co kilkanaście sekund zmieniamy temperaturę wody. Dzięki temu hartujemy nasz organizm, pobudzamy przemianę materii i podnosimy ciśnienie. Możemy też poprawić sobie samopoczucie stopniowo zmieniając temperaturę wody, zaczynając od letniej, puszczając powoli coraz cieplejszą, a na koniec chłodną,
a nawet zimną wodę. Taki natrysk działa na tkankę łączną prawie jak masaż. Na zakończenie dnia warto wziąć ciepły natrysk, który leczy nerwice, nerwobóle i bezsenność.

Kąpiel gorąca - temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała. Dzięki temu podnosi się ciśnienie krwi płynącej w naczyniach podskórnych, co pomaga oczyścić układ krwionośny.
Ciało pocąc się usuwa wszelkie toksyny, zanieczyszczenia.
Ciepła woda kieruje krew w kierunku powierzchni skóry, rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich ból.
Działa relaksująco na całe ciało. Gorąca kąpiel uśmierza również dolegliwości narządów wewnętrznych, zwłaszcza układu nerwowego i trawiennego. Kąpiel taka powinna trwać 10 - 30 minut.

Kąpiel zimna - przyczynia się m.in. do zmniejszenia obrzęków, a doprowadzając większą ilość krwi
do organów wewnętrznych, poprawia ich funkcjonowanie. Chłodna woda odświeża, uspokaja
i odmładza, a także wzmaga apetyt!

Półkąpiel - taką kąpiel traktujemy raczej jako zabieg leczniczy. Przez około 10 sekund siedzimy zanurzeni powyżej pasa w wodzie o temperaturze 15-20 st. Półkąpiel łagodzi nerwice i wszelkie dolegliwości związane z sercem, a także hartuje ciało.
Inna wersją jest półkąpiel połączona ze szczotkowaniem. Na początku temperatura wody powinna wynosić około 35 st., a potem stopniowo dolewamy zimnej wody do momentu, w którym na około
5 sekund osiągnie ona temperaturę 5 st. W tym czasie masujemy całe ciało szczotką do kąpieli.
Cały zabieg powinien trwać nie dłużej niż 5-10 minut. Stosuje się go przy niskim ciśnieniu krwi, przekwitaniu i pochorobowej rekonwalescencji.

Kąpiel nasiadowa zimna - w wodzie o temperaturze 15-20 st. zanurzamy tylko dolną część ciała
/do wysokości pępka/, umieszczając nogi ponad wodą /np. na stołku umieszczonym w wannie/.
Taka kąpiel łagodzi zaburzenia perystaltyki jelit, wzdęcia, zaparcia, hemoroidy oraz zaburzenia seksualne. Pobudza też wytwarzanie ciepła w okolicy brzucha i całej miednicy. Kąpiel nasiadowa powinna trwać 5-10 sekund.

Olejki eteryczne stosuje się głównie do ciepłej wody, ponieważ przyspiesza ona ich parowanie, aromatyzowanie powietrza. Ponieważ olejki szybko odparowują, najpierw napełniamy wannę wodą,
a dopiero potem wlewamy do niej 5-15 kropli wybranego olejku. Kąpiel powinna trwać 10-20 minut, podczas których relaksujemy się i wdychamy opary. Jeśli chcesz łączyć olejki eteryczne z płynem
do kąpieli i innymi kosmetykami - najpierw sprawdź jak zachowa się twoja skóra!

 

A oto kilka przykładów zastosowania olejków w terapii różnych dolegliwości:

Zmęczenie, bóle mięśni
Pierwszego dnia stosujemy kąpiel z olejkiem cyprysowym. Drugiego dnia bierzemy gorącą, 5-minutową kąpiel poprzedzoną letnim prysznicem. Następnie wycieramy ciało do sucha
i szczelnie owijamy ręcznikiem.

Artretyzm
Trzy razy w tygodniu przed samym zaśnięciem bierzemy zimny prysznic. Następnie leżymy przez 10 minut w ciepłej wodzie
z olejkiem jałowcowym. Dodatkowo raz w tygodniu bierzemy kąpiel z dodatkiem soli, następnie spłukujemy ciało pod prysznicem.

Bóle nóg, stóp
Bierzemy gorącą kąpiel z olejkiem cyprysowym, eukaliptusowym, sosnowym lub szałwiowym.

Przeziębienie
Do gorącej wody dodajemy olejek eukaliptusowy. Jeżeli doskwiera nam chroniczny katar, wchodzimy
do wanny z zimną wodą, następnie wycieramy ciało i ubieramy się, a nogi wkładamy na 2 minuty
do miednicy z gorącą wodą.

Nadpobudliwość
Do gorącej kąpieli dodajemy olejek lawendowy lub miętowy, w tym samym czasie stopy trzymamy
w miednicy z zimną wodą.

Menopauza
Zalecane są kąpiele z dodatkiem olejku geraniowego.

Bezsenność
Do ciepłej kąpieli dodajemy olejek lawendowy. Należy uważać, żeby woda nie była za gorąca, ponieważ może to utrudnić zasypianie.

Polecam również kąpiele z zastosowaniem suszonych ziół. Substancje czynne z ziół docierają
do organizmu bardziej przez skórę niż przez drogi oddechowe, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania olejków eterycznych. Łącząc zioła o rożnych właściwościach można uzyskać lepsze efekty terapeutyczne. Najwygodniej umieścić 100 - 200 g ziół w lnianym lub bawełnianym woreczku pod kranem tak, żeby gorąca woda lała się do wanny przez woreczek, a następnie wycisnąć woreczek lub szczelnie zawiązany wrzucić jeszcze na 10 minut do wody. Można również wcześniej przyrządzić sobie gorący napar, zalewając 100 - 200 g ziół 1, 2 litrami wody i gotując je /bez wrzenia/ przez 20 minut. Gotowy napar wlewamy do wanny.

Lawenda
Stosujemy 150 g kwiatów lawendy. Kąpiel taka działa zarówno relaksująco jak i ożywiająco,
uspokaja skołatane nerwy. Polecana dla skóry tłustej i normalnej.

Chmiel
Potrzebujemy 250 g kwiatów chmielu. Działają one odprężająco i uspakajająco, wywołując lekką senność. Stosować ją można przy każdym rodzaju skóry.

Kora dębowa
Stosujemy 100 g rozdrobnionej kory dębowej. Polecana jest dla cery tłustej. Działa odświeżająco.

Melisa
Zużywamy 100 g liści melisy. Kąpiel ta jest zalecana dla każdego typu skóry. Działa uspokajająco.

Mięta pieprzowa
Potrzebujemy 100 g liści mięty. Pobudza ona, odświeża, usuwa napięcia i oczyszcza skórę.

Rumianek
Stosujemy ok 150 g kwiatów rumianku. Hamuje on zapalenie oraz uśmierza ból.

Tymianek
Nie przekraczamy ilości 100 g tymianku, większa dawka może podrażnić skórę. Kąpiel taka pobudza, odżywia, zalecana dla skóry tłustej.

Piołun
W 2 litrach wody gotujemy 50 g piołunu, pozostawiamy przez 2 minuty, aby płyn naciągnął i wlewamy do wanny. Piołun polecany jest dla skóry łojotokowej, tłustej, skłonnej do stanów zapalnych.

 

Mieszanki ziołowe

Kąpiel na uspokojenie, przy nerwicach, nerwobólach
Mieszanka ziół: lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik pospolity  /przy skórze suchej można dodać kwiatostan lipy, przy tłustej - pączki sosny/.

Kąpiel na bóle reumatczne, gościec stawowy
Lawenda, melisa, kozłek lekarski, arnika.

Kąpiel pobudzająca, ujędrniająca skórę
Macierzanka, rozmaryn, rumianek, szałwia /przy skórze suchej można dodać kwiat lipy/, mięta pieprzowa, tatarak zwyczajny.

Kąpiel przy otyłości
Kasztanowiec zwyczajny /ekstrakt z owoców/, perz, fiołek trójbarwny, skrzyp /przy skórze suchej można dodać siemienia lnianego/, pączki sosny.

Kąpiel zwalczająca trądzik
Jałowiec, pączki sosny, tymianek, nostrzyk, szałwia.

Kąpiel przy żylakach
Żywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp.

Mieszanka kwiatów i traw polnych
Łagodzi ona bóle, a także wzmacnia zwiotczałą skórę.

Kąpiel cytrynowa
6 cytryn ze skórką kroimy w plasterki i moczymy kilka godzin w niewielkiej ilości zimnej wody. Następnie wyciskamy lekko cytrynę, przecedzamy płyn przez sitko i wlewamy do wody w wannie. Kąpiel działa uspokajająco, poprawia ukrwienie skóry. Nie powinna ona trwać dłużej niż 15 minut.

Kąpiel pomarańczowa
Wyciskamy sok z 5, 6 pomarańczy i wlewamy do kąpieli. Działa ona odświeżająco, doskonale wpływa na starszą skórę. Nie kąpiemy się dłużej niż 15 minut.

W górę^