Zrobię to jutro. Mam jeszcze sporo czasu. Nie teraz, może później… Na pewno znasz wszystkie te zwroty, które pomagają ci opóźniać zrobienie rzeczy, które mimo wszystko powinnaś wykonać. Prokrastynacja, czyli celowe odkładanie na później niezbędnych do realizacji zadań, to jeden z czynników hamujących nasz rozwój, spowalniających karierę oraz zwyczajnie zatruwających codzienne życie. Na szczęście jest kilka sposobów, by prokrastynację wyeliminować, albo… mocno opóźnić!
1. Najpierw to, co najtrudniejsze
Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z prokrastynacją jest odpowiednie ustalanie priorytetów. Zwykle jest tak, iż opóźniamy wykonanie długiej listy zadań, ponieważ wiemy, iż docelowo czeka nas trudna robota. By usunąć ten problem, zawsze rozpoczynaj pracę od najtrudniejszego zadania. Pozbycie się największego obciążenia sprawi, iż kolejne zadania wydadzą ci się błahostką. Pokonanie największej trudności daje również ogromne poczucie ulgi i satysfakcji. To po prostu motywuje do dalszego działania! Kolejne zadania nie są więc obowiązkiem, ale stają się niemalże przyjemnością.
2. Wyznacz nagrodę
Praca dla samej pracy zwykle nie jest motywująca. Chcemy przecież oglądać efekty naszych działań i cieszyć się nimi. Co jednak, jeśli przed nami żmudne i mało owocne zadanie? Wówczas wyznacz sobie nagrodę, jakiej udzielisz sobie po wykonaniu danego zadania. Musisz wypełnić nudny arkusz kalkulacyjny, a może po prostu posprzątać wyjątkowo brudny samochód? Ustal przed samą sobą, iż po zakończeniu zadania zjesz coś pysznego czy też zrobisz sobie 5 minut relaksującej przerwy. Wizja nagrody zachęci cię do działania oraz spowoduje przyspieszenie samej pracy.
3. Podziel zadania na małe kawałeczki
Bardzo często tym, co powstrzymuje nas przed rozpoczęciem pracy, jest ogrom i trudność czekającego nasz wyzwania. Zasada jest prosta – nie chcemy zabierać się za coś, co zajmie nam mnóstwo czasu i energii. Prostym sposobem, by poradzić sobie z tym wyzwaniem, jest podzielenie czekającej nas pracy na etapy. Wówczas nasze wielkie wyzwanie w stanie się listą możliwych do realizacji obowiązków. Pokonanie pierwszego etapu pokaże ci, że zadanie nie jest w rzeczywistości aż tak trudne, a równocześnie doda motywacji, by przejść do drugiego, trzeciego i kolejnych wyznaczonych sobie wcześniej etapów.
4. Bez zakłócaczy
Zwykle tym, co odciąga nas od pracy, jest wizja innych aktywności, które moglibyśmy wykonywać w tym samym czasie. Usuń więc wszystko, co może cię rozpraszać. Wyeliminuj ewentualne pokusy. Zamknij okno przeglądarki internetowej, odłóż prywatny telefon. Powiedz sobie: no dobra, nie mam nic innego do roboty, zajmę się zatem tym, co mam do zrobienia. Takie przestawienie mózgu w „tryb pracy” jest zbawienne dla walki z prokrastynacją.
5. Raz, a dobrze
Staraj się wykonywać jedno zadanie w jednym czasie. Tzw. multitasking w rzeczywistości jest mitem. Polega on bowiem w praktyce na przemiennym zabieraniu się do pracy, odkładaniu danego zadania, zabieraniu się za kolejne wyzwanie i wracaniu do poprzedniego. Skuteczniejszą metodą pracy jest to, aby określone zadanie wykonać od a do z. Pełne skompletowanie nawet najtrudniejszego wyzwania daje ogromne poczucie satysfakcji i sprawia, iż czujesz, że panujesz nad sytuacją. To również kolejne z listy zadań, które możesz wykreślić jako już wykonane. Dzięki temu twoja lista wyzwań skraca się a ty masz mniejszą ochotę, by opóźniać czekające cię obowiązki.